Autor:
Agnieszka Nitza-Makowska

Dr Nitza-Makowska esitles oma uurimistööd Pekingi võimalike jõupingutuste kohta muuta Uue Siiditee projekt “rohelisemaks”

Detsembri lõpus esitles meie teadur Agnieszka Nitza-Makowska ISA-GSCIS 2023 konverentsil oma uurimistööd Hiina jõupingutustest muuta  2013. aastal alustatud Uue Siiditee algatus “rohelisemaks”.  

Ettekandega "Does China Instrumentalise the 2030 Agenda to Green its Belt and Road Initiative? The case of the China-Pakistan Economic Corridor?” analüüsis teadur Pekingi jõupingutusi oma suurejoonelise ühenduvusprojekti, Uue Siiditee algatuse (edaspidi BRI) "roheliseks" muutmisel. Täpsemalt on Hiinal plaanis teha projekt kliimaneutraalseks. Ettekanne hindas nn rohelise BRI potentsiaali kohapeal realiseeruda, keskendudes sünergiale BRI ja ÜRO 2030. aasta tegevuskava ning säästva arengu eesmärkide (2030. aasta tegevuskava; säästva arengu eesmärgid) vahel.   

Pekingi 2030. aasta tegevuskava ja BRI sünergia arutelu testimiseks analüüsiti selles ettekandes säästva arengu eesmärki nr 7 (taskukohane ja puhas energia) ja Hiina-Pakistani majanduskoridori (CPEC), mis on BRI-i kõige katsetuslikum ja kõige kallimat komponenti. Tulemused on paradoksaalsed. Kuigi CPECi energiataristu hõlmab enamikku söepõhiseid rajatisi ja Pakistani saavutused säästva arengu eesmärgi 7 osas on pärast CPECi loomist vähenenud, teatas Peking, et toetab Islamabadi "rohelisi" ambitsioone.   

Ka osales meie teadur ümarlaual "Can the Global South Mitigate Climate Change? The Principle of Common but Differentiated Responsibility in the Practice of China, India and others”. Keskustelu fookus oli Hiina COP-ide (konventsiooniosaliste konverentside) keskkonnadiplomaatia. Arutelus tõi Dr Nitza-Makowska välja, et aja jooksul on Hiina laiendanud oma (rohelisi) pehme energia varusid – seda eriti ülemaailmses lõunas - , kaitstes oma õigusi, et vältida õiguslikult siduvaid kohustusi kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks. 

Elo Süld

Elo Süld räägib rahvusvahelise ajaloo seminaril islamismi poliitilisest jõust Lähis-Idas

2020. aasta 30. juulil meie hulgast lahkunud Lee Teng-hui 李登輝, hüüdnimega Mr. Democracy, koos praeguse presidendi Tsai Ing-weniga 蔡英文.

Teadlikkuse tõstmise minut - kes on taivanlased?

Doktoritöö kaitsnud Anastasia Sinitsyna Aasia keskuse kolleegidega

Teadur Anastasia Sinitsyna kaitses doktoritöö