Festival ORIENT et OCCIDENT 12. - 14. oktoober 2018

Kontserdiagentuur FA Concerto kutsub:

Festival ORIENT et OCCIDENT 12. - 14. oktoober 2018

12.– 14. oktoober 2018 Tartus

Festivalil astuvad üles oma ala meistrid Peruust, Tšiilist, Iraanist, Armeeniast, Taanist, Norrast, Ungarist, Soomest ja Eestist. 
Kontsertidel kõlavad Andide, pärsia, sufi, kurdi, Armeenia, Ungari, Euroopa keskaja ja kaasaegne muusika ning improvisatsioonid.

Festivali kava

Kätte on jõudnud XXIII festival ORIENT et OCCIDENT, mis toob teieni nii rõõmsat äratundmist kui ka palju uut ja huvitavat. Esmakordselt on festivali kavas indiaani ehk Andide muusika, mis kõlab festivali avakontserdil ansamblite Los EstAndinos (Eesti) ja Chakana(Peruu/Tšiili/Soome) esituses. Kuna tegemist on teatud mõttes elava pärimusega, kus noodikirja pole kasutatud, ei ole selles muusikas nii lihtne väga täpselt eri ajastuid ja muusikalisi kihistusi eraldada, kuid mõned jooned varasemast kihistusest tõusevad kindlasti selgemini esile võrdlusena nn uuema muusikaga, kus võime kuulda sümbioosi Andide põlisrahvaste ja hispaania muusika stiililises kombinatsioonis – žanris, mida tunneme tänapäeval ka kreooli muusika nime all. Festivali teine päev on pühendatud pärsia, kurdi, armeenia ja sufi muusikale. Suur rõõm on tervitada maailmakuulsat Iraani lauljannat Raheleh Barzegari’t, kes esineb koos Gian Trio’ga, kuhu kuuluvad legendaarsed pärsia ja sufi muusika meistrid. Kontserdi teises pooles esineb traditsiooniliste armeenia puhkpillide virtuoos, Armeenia teeneline kunstnik Levon Tevanjan. Festivali kolmas ja viimane päev toob meieni kaks väga põnevat koosseisu, kus traditsioonid ja ajalugu põimuvad tänapäevaga. Oma ala tippmuusikutest koosnev Duo Poul Høxbro (Taani) – madalad viled ja bendir ning  Elisabeth Holmertz (Norra) – sopran, toovad meieni kava, kus kõrvuti keskaja ja renessanssmuusikaga saame kuulda nendest ajastutest inspireeritud kaasaegset muusikat. Samal kontserdil astuvad üles kaks nii meil kui ka mujal maailmas palavalt armastatud kitarristi – Sandor Szabo Ungarist ning Robert Jürjendal Eestist. Nende kava ületab traditsioonide ja ajastute piire veelgi rohkem, põimides omavahel traditsiooni ja tänapäeva – ida ja lääne. Nagu juba eelnevatest aastatest teame, on sellise kava ülesehituse, kus ühel kontserdil esinevad koos erinevad ansamblid, üheks peamiseks eesmärgiks see, et sünniks midagi uut ja kordumatut eri muusikute ja ansamblite, eri kultuuride ja traditsioonide kohtumisest. See ei ole esinejate kohustus – see on võimalus, mida festival pakub. Võimalust sellest kõigest osa saada pakume ka kõigile Teile! Tere tulemast ja kauneid festivalielamusi kõigile!

Raho Langsepp
Festivali kunstiline juht
Rohkem infot: http://festivitas.ee/index.php?id=11056