„Minu nimi on Eeooow“

10. oktoobril kell 18 ERMi Hurda saalis (A-sissepääs) toimub Kirde-India põlisrahvaste loengusarja teine kohtumine.

Ettekande peab TÜ professor Ülo Valk Kirde-India põlisrahvastest ja esilinastusele tuleb etnograafiline film khasi hõimust „Minu nimi on Eeooow“ (režissöör Oinam Doren). NB! Loeng on inglise keeles.

Inimese nimi on kindel osa tema identiteedist – see väljendub ühel või teisel moel paljudes elusituatsioonides. Nimi on nagu märk, kehastades meid mingil moel. Mis on aga teistmoodi, kui nime ei kasutata meile harjumuspärasel argisel viisil, vaid hoopis lauldes? Kui seda ümisetakse tavahääldamise asemel? Kaugel Kirde-Indias Khongthongi külas on inimese nimel maagiline kaitsev funktsioon. Seda lauldakse teatud viisil või isegi vilistatakse. Selle rahvakillu esivanemate laulude ehk jingrwai iawbei traditsioon tähendab seda, et ema justkui annab beebile teatud nimemeloodia. Filmis räägitaksegi muusikalise nime kasutamise tavast Khatar Shnongi Khasise piirkonnas (12 küla) ja vaadatakse kahe naise eluteed, kelle lapsed lähevad õppima pealinna Shillongi, ülimalt urbaniseerunud keskkonda. Seda suurt üleminekut traditsioonilisest maaelust linnamelusse näitlikustabki arhailise nimelaulu kontrast võrreldes modernse elustiiliga.

Üritus on TASUTA!

Loengusari Kirde-India põliskultuuridest tutvustab India kirdeosas elavaid põlisrahvaid ja -kultuure kaheksast osariigist, kus elab kokku ligikaudu 45 miljonit inimest. Indias on orienteeruvalt 214 erinevat põlisrahvast, kellel on oma keel ja teistest erinevad kultuurilised ja religioossed praktikad. Sarja eesmärgiks on tutvustada ja esitleda India kirdeosa etnilisi vähemusrühmi Eestis. 

Loengusari on sündinud koostöös Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakonna ning Aasia keskusega.