Autor:
Erakogu

“Naised teaduses” - Dr Kikee Doma Bhutia teadlaseks saamise põhjus

“Naised teaduses” teemanädala raames avavad kaks Aasia keskuse teadurit, miks nad on valinud teadlase elukutse. Esimesena tutvustab oma teadustööd ja teadlaseks saamise põhjust Dr Kikee Doma Bhutia. 

Kikee Doma Bhutia on Sikkimist pärit uurija, kelle valdkondadeülene teadustöö on väga mitmekülgne. Doktoritöö raames uuris Kikee Himaalaja piirkonna institutsionaalse budismi ja põlisrahvaste uskumuste sümbioosi. Praegu on tema uurimishuvideks piirijulgeoleku konfliktid, etniline identiteet, geopoliitika ja poliitilised konfliktid Himaalajas. Täpsemalt uurib ta marginaliseerunud kogukondi ja põlisrahvaste uskumusi, mis on sattunud globaalsete probleemide nagu keskkonnaohud ja geopoliitika keerisesse.

Miks hakata teadlaseks? Kikee vastas küsimusele järgmiselt.  

Kui olin nelja-aastane, käis meie külas etnograafilisi uuringuid tegemas antropoloog Anna Balikci. Uurimistöö käigus külastas ta sageli meie küla ja kirjutas peagi oma väitekirja, mis avaldati hiljem (laamad, šamaanid ja esivanemad: külareligioon Sikkimis 2008). Tänapäeval peetakse tema raamatut klassikaliseks, kui tegemist on Sikkimi külaelu või budismi uurimisega. Tema uurimistöö dokumenteeris külaelanike rituaale, sündmusi ja igapäevaelu minu külas rohkem kui kakskümmend aastat tagasi, kuid tänaseks on küla muutunud. Ideaalis dokumenteerivad teadlased need ajarännakud, et oleks võimalik kindlaks teha, millal, kuidas ja milliseid muudatusi tehti.  

Kakskümmend aastat hiljem pöördusin tema poole huviga sama teha. Hoolimata minu ebakompetentsusest juhendas ta mind ning tutvustas mulle kriitilist mõtlemist ning seda, kuidas teadusartikleid lugeda ja kirjutada. Tänu tema kannatlikkusele ja toetusele olen nüüd ka ise teadlane. Kuigi doktorikraadi omandamine oli minu ainus eesmärk doktorantuuri astumisel, olen sellel teekonnal hakanud paremini aru saama iseendast ja ümbritsevast elust, mul on olnud võimalik reisida, kohtuda uute inimestega, kogeda asju, mis on väljaspool minu kujutlusvõimet, ja mis kõige tähtsam, toetada teisi minusuguseid naisi sama tegema. Selles kontekstis teadlaseks olemine tähendab teiste naiste toetamist teadmiste otsimisel.  

Minu silmis on teadlaseks olemise eelised iseenda leidmine, sideme ja suhete loomine teiste teadlastega, oma teadmiste ja mõttemaailma laiendamine ning kaasaaitamine sellele, et meid ümbritsevad tarkused ja teadmised säiliks, mitte ei kaoks.  

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Teadusrahastusest_taustapilt

Teadusrahastuse infopäev „Grandimüks 2025“

Transdistsiplinaarne teadustöö

Teadusalasid ja ühiskonda siduva koostöö võtete lühikoolitus

värvilised jooned

JÄRELVAATA! Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?