Aasia keskuse arendusjuhiks sai akadeemik Tiit Tammaru

Õppeaasta algusest on Tartu Ülikooli Aasia keskuse arendusjuht akadeemik Tiit Tammaru. Igapäevaselt töötab Tiit geograafia osakonnas, keskendudes teadustöös inimeste liikumisele, linnadele ja ebavõrdsusele. Millega tegeleb ta Aasia keskuses, miks on vaja Aasia-suunalist tegevust arendada ning mida tema meelest kõik inimesed peaksid Aasia kohta teadma, saab lugeda täpsemalt allpoolt.

1. Milline on sinu seos Aasiaga?

Rahvastiku- ja linnauurijana tunnen suurt huvi Aasias toimuva vastu, seal elab ju ligi 60% Maa elanikest. Hiina on huvitav oma rahvastikupoliitika osas, India oma kiire rahvastiku kasvu tõttu. Aasiasse on kerkinud maailma suurimad linnad - Tokyo, Delhi ja Shanghai on ÜRO määratluse kohaselt maailma kolm suurimat linna.
Geograafia osakonnas on meil kõige tihedam koostöö Targa Linna Instituudiga Shanghai Ülikoolis, samuti on Aasiast tulnud meile häid tudengeid õppima magistriprogrammi „Geoinformatics for Urbanized Societies“. Tudengite ja nende uurimistööde kaudu suurenevad ka meie endi teadmised Aasia riikidest.

2. Millega oled tegelenud oma teadustöös?

Minu uurimistöö on seotud inimeste liikumise, linnade ja ebavõrdsusega. Oleme viimastel aastatel koos kolleegidega Delfti Tehnoloogiaülikoolist tegelenud Euroopa ja maailma linnade võrdlusuurimustega. Kohe ilmub meil kolleegidega toimetatud raamat „Urban Socio-Economic Segregation and Income: A global perspective“ (Springer), mis näitab, et just Aasiast võib leida kõige vähem segregeerunud linnu maailmas. Tokyo, maailma üks kallemaid linnu, on sellest hea näide. Meil õnnestus sellel teemal avaldada äsja ka artikkel ajakirjas Nature Human Behaviour, kus võrdlesime segregatsiooni Londonis, New Yorgis ja Tokyos. Soovime selliste võrdlusuuringute edasi tegeleda ka tulevikus, otsides selleks põnevaid võimalusi vähem traditsioonilistest andmeallikastest.

3. Millega tegeled veel Aasia keskuses ja miks need tegevused on olulised?

Minu põhitöökoht on endiselt geograafia osakonnas. Püüan aga olla nii nõu kui jõuga abiks Aasia keskuse tegevuste sihiseadmisel. Põhjus selleks on väga lihtne - maailma tippülikoolid ei saa kuidagi ignoreerida Aasia kasvavat tähtsust õppe- ja teadustöös ning pean loomulikuks, et ka Tartu Ülikool mõtleb oma Aasia-suunalise tegevuse põhjalikumalt läbi. Mul on hea meel sellest, et lühikese ajaga on Tartu Ülikooli Aasia keskus muutunud Eestis nähtavaks ja tõsiselt võetavaks, aidates muu hulgas alustada Eesti Aasia strateegiat. Minu eesmärk on kindlasti aidata kaasa Aasiaga seotud õppe- ja teadustöö tugevnemisele.

4. Kultuurisoovitus või fakt, mida kindlasti Aasia kohta peaks tegema, teadma, kogema?

Eks see fakt ole ikka oluline meeles hoida, et 60% maailma elanikest elab Aasias. See on fakt, mida ei saa ignoreerida. Hiina asemel saab suurima rahvaarvuga riigiks India. Jaapan on vananeva maailma teenäitaja, püüdes vananemisega hakkama saada rõhudes innovatsioonile mitte sisserändele. Hiina rahvastik hakkab kiiresti vananema ja ka seda ei saa suurest rahvaarvust tingitult sisserändega kuigi edukalt ravida. See viib pigem innovatsioonideni. Kõik need on huvitavad teemad, mida Aasia meile pakub.