Tartu Ülikooli Aasia keskuse poolt väljaantava Aasta Aasia teo tiitli eesmärk on tõmmata positiivset tähelepanu Aasiaga seotud ettevõtmistele Eestis. 2023. aasta Aasta Aasia teo tiitli pälvis otsus avada Tallinnas Taiwani esindus.
Sel aastal tegi Eesti riik olulise otsuse avada Tallinnas Taiwani esindus. Kuigi välisministeerium on rõhutanud, et Eesti jääb kindlaks nn ühe Hiina poliitikale, on tegemist märkimisväärse teetähisega Eesti Aasia poliitikas. “Veel aasta tagasi sellest võimalusest kõva häälega ei räägitud. Nüüd aga näib, et enne kui 2024. aasta otsa saab, on Taiwani esinduse uksed Eestis avatud. Kiired otsused ja veel kiiremad teod räägivad sellest, et Eesti riik ja ühiskond on juba mõnda aega selleks pöördeks valmis olnud,” kommenteeris esinduse avamist TÜ Aasia keskuse analüütik Urmas Hõbepappel.
Ühest küljest näitab see otsus, et Eesti käib ühte jalga oma liitlastega, kes on samuti suurendamas koostööd Taiwaniga. Eesti on kolmest Balti riigist viimane, kus säärane esindus avatakse. Riias on Taipei esindus olnud juba 1992. aastast ning seni kuulus suhtlus Eestiga sealsete ametnike töölauale. Leedus avati aga Taipei esindus eelmisel aastal. Algul pidi esinduse ametlikuks nimeks saama “Taiwani esindus Leedus”, kuid Taiwanile kui riigile osutav nimevalik põhjustas palju kära diplomaatilistes ringkondades ja teenis ära Pekingi pahameele — Hiina Rahvavabariik keelas Leedu kaupade impordi ja tõmbas oma diplomaatide ringi Vilniuses koomale. Tallinnas avatav esindus saab kõigi eelduste kohaselt kandma Taipei majandus- või kultuuriesinduse nime.
“Milline iganes saab olema kiri maja seinal, kindel on see, et Eesti ja Taiwani lävimine saavutab esinduse avamisega Tallinnas uue kvaliteedi,” sõnas Hõbepappel. Teineteisel pool Euraasiat asuvad kaks väikeriiki (Taiwani pindala on Eesti omast pisut väiksem, kuid rahvaarv pea 20 korda suurem), on nii mitmeski mõttes sarnased ja sarnase ajalooga, asudes suurte autokraatlike riikide lähinaabruses. Vähestele eestlastele on teada, et 2005. aastal korraldati Taiwani saare ühest otsast teise Balti keti eeskujul kahe miljoni osalejaga inimkett, et protesteerida Hiina Rahvavabariigi otsuse vastu paigutada teispoole Taiwani lahte saareriigi poole suunatud raketid.
“Eestile on oluline hoida suhteid samameelsete riikidega, kes jagavad peale ühiste huvide ka meiega samu väärtusi. Otsus avada Tallinnas Taiwani esindus näitab, et Eesti riik peab tähtsaks tihendada läbikäimist ja leida mõttekaaslasi samameelsete riikidega mitte ainult Euroopas ja Ameerikas vaid ka Aasias,” lisas Hõbepappel.
Aasia ja sealsete riikide mõjuvõim kasvab sel sajandil märgatavalt. See asetab Eesti riigi ja ühiskonna uude olukorda ning paneb proovile meie harjumuspärase väärtussüsteemi. Geograafiliste ja kultuuriliste erinevuste tõttu jääb aga Aasia oma suurest mõjust hoolimata Eesti inimestele pigem kaugeks. Tartu ülikooli Aasia keskuse Aasta Aasia teo väljaandmise eesmärk on tõsta eestimaalaste teadlikkust Aasiaga seotud tegudest, mis meid kõiki puudutavad.