11. aprillil kell 16.15 toimub Jakobi 2 õppehoone ruumis 114 järjekordne rahvusvahelise ajaloo seminarisarja üritus. Ettekande „Islamism poliitilise jõuna Lähis-Idas“ teeb islamistika lektor ja Aasia keskuse juhataja Elo Süld. Oodatud on rahvusvahelistest suhetest huvitatud üliõpilased, õppejõud ja teised.
Islamism on Lähis-Idas viimase poole sajandi jooksul muutunud üheks määravaks poliitiliseks ja sõjaliseks jõuks. Islamism arenes 1970. aastatel poliitiliste aktivistide rühmadest kiiresti massiliikumisteks ning 20. sajandi lõpus esimest korda ka valitsevaks jõuks. Pärast monarhiate ja autokraatiate ebaõnnestumist tagada riigis poliitiline vabadus, majanduslik stabiilsus ja turvalisus, pöördusid nii sunniidid kui ka šiiidid lahenduste ja uute võimaluste otsimiseks oma (islami)usu poole. Taheti saavutada sõltumatus endistest koloniaalvõimudest, keda nimetati ühiselt lääneks. Lause „Islam on lahendus“ muutus mitme liikumise korduvaks refrääniks. Usulise sisuga parteid osalesid demokraatlikes valimistes Põhja-Aafrikas, Levandil ja Pärsia lahe riikides. Samal ajal pöördusid aga mitme militantliku liikumise esindajad oma mõjuvõimu suurendamiseks hoopis radikaalsemate lahenduste poole, nagu enesetapurünnakud ja pantvangi võtmine, mis kulmineerus ohvriterohketes kriisides ning sõjalistes operatsioonides 21. sajandi alguses. Samas laienes islamism 21. sajandil ka demokraatlikul viisil: valimiste kaudu tulid võimule islamistlikud parteid näiteks Marokos, Tuneesias, Egiptuses, Iraagis, Türgis ja Palestiinas.
Liitu ka Elo Sülla ettekande Facebooki üritusega.
Otseülekannet saab jälgida veebis Teamsi vahendusel.
Rahvusvahelise ajaloo seminarisarja eesmärk on pakkuda ajaloolist vaatenurka nüüdisaja rahvusvahelise poliitika paremaks mõistmiseks.
3. mail kell 14.15 – David Reynoldsi raamatu „Mirrors of Greatness: Churchill and the Leaders Who Shaped Him“ esitlus
16. mail kell 16.15 – Kristo Nurmis „Mõõk, meel ja mure: propaganda ideedest 20. sajandil Natsi-Saksamaa, Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide võrdluses“