Hiinaga või Hiinata? Hõbepappel ERR-is ja Vikerraadios

Financial Times tõi hiljuti välja, et Hiina tahab vähendada oma rahvusvahelist isoleeritust ning parandada suhteid riikidega, kellega läbisaamine on pingestunud. Mida see Euroopale ja muule maailmale võiks tähendada, selgitas meie analüütik Urmas Hõbepappel eile ERR-ile ja täna Vikerraadiole.

Vestlustes sõnas Hõbepappel, et olgugi, et Hiina ja Venemaa ei ole omavahel liitlased, on Venemaa puhul tegu Hiinale väga olulise partneriga läänevastases võitluses. Hiina retoorikas sellised mõisted nagu lääne agressioon, USA hegemoonia vastane võitlus on endiselt olulised. “Loomulikult ei ole ühtegi teist suuremat riiki, kellega koos neid plaane haududa, kui Venemaa," ütles Hõbepappel ERR-ile.

Analüütik märkis, et kui on soov parandada Euroopa-Hiina majanduskoostööd, siis ajaliselt on nüüd see võimalus käes. Kas seda tehakse, on teadmata. Selleks, et mõista Hiina motivatsiooni nii majanduses kui ka muudes valdkondades koostööd teha, peab Eesti ühiskonnas suurenema inimeste hulk, kes mõistavad selles riigis toimuvat ning tekkima Euroopa oma Hiina lähenemine. Viimast on Tartu Ülikooli teadlased koos teiste Euroopa ülikoolidega projekti “ReConnect China” raames loomas.

Helen Haas

Kas Lähis-Idas on ruumi demokraatiale?

Aasiateemalise teadlikkuse tõstmise minut

Teadlikkuse tõstmise minut

Elo Süld

Elo Süld räägib rahvusvahelise ajaloo seminaril islamismi poliitilisest jõust Lähis-Idas