Autor:
/Unsplash

Hõbepappeli ettekande "Venemaa kuvand Hiina rahvalikes mõttemustrites" ülevaade

2022. aasta lõpus toimus Sisekaitseakadeemias konverents „Hiina Rahvavabariik kui julgeolekuoht Venemaa-Ukraina sõja kontekstis: praegune seis ja tulevikuperspektiivid". Meie analüütik Urmas Hõbepappel pidas seal ettekande teemal "Venemaa kuvand Hiina rahvalikes mõttemustrites". Ettekanne tugines Hiina sotsiaalmeediaplatvormi Tänased Uudised (hn JinRi Toutiao) 20 artikli ja nende tuhandete kommentaaride analüüsile. 

Hõbepappel tõi välja kolme peamist levivat narratiivi:

  • Kõhklematu toetus Venemaale

Seda narratiivi iseloomustavad Putini ülistamine, Venemaa sõjalise jõu imetlemine ja usk Venemaa vääramatusse võitu. Ühtlasi sisaldab see kuvand ajaloolisi vigu ja soovkujutelmi.

  • Pragmaatiline toetus Venemaale kui strateegilisele partnerile võitluses Ameerika Ühendriikide hegemooniaga.

Selle mõttemustri domineeriv emotsioon on hirm. Mis saab siis, kui Venemaa sõja kaotab? Usutakse, et kui Venemaa kaotab, ründavad lääneliitlased järgmisena Hiinat. Ilmselt peegeldab see kuvand kõige otsesemalt Hiina ametliku propaganda narratiivi
Venemaast.

  • Venemaa ja/või Venemaa algatatud sõda otseseks ohuks Hiina huvidele

Siinses narratiivis kutsutakse Hiinat tasakaalukusele ja seatakse kahtluse alla igasugune Venemaa toetamine, mis võib kahjustada Hiina mainet ja majanduslikke huve.

Hõbepappeli ja teiste esinejate ettekannete kokkuvõtted pani Märt Läänemets kirja ajakirja Turvalisuskompass. Koondatud mõtetega saab tutvuda siit - https://bit.ly/3Q9XuGh

Ajakirjanike vestlusring

Keerukate teemade selgitamisel on teadlased ajakirjanikele väga oodatud partnerid

Doktorant teeb laval ettekannet

Kalendrisse kirja: doktorantide kolme minuti loengute konkurss toimub 2. oktoobril

Elo Süld

Elo Süld räägib rahvusvahelise ajaloo seminaril islamismi poliitilisest jõust Lähis-Idas