Pole uudis, et lõppev aasta on olnud väljakutsete rohke kõigile. Uue elurütmi ja -viisiga kohanemine on peale paljude õppetundide andnud võimalust mõelda põhiväärtustele ja tulevikule, mida soovime. Kuigi palju tehtud organiseerimistööd sai panna tallele uusi aegu ootama - paneel Arvamusfestivalil, SSEL Cluster Conference 2020, Asia Update 2020, suvekool 2020 - on muutunud maailm sulgunud uste juures avanud mitmeid aknaid.
Siin on tagasivaade kalendriaasta olulisematest tegevustest, mille üle rõõmu tunneme.
Olulisemad teetähised
Aasta algusest on oleme seotud Erasmus+ KA2 projektiga, mille raames töötatakse koos partneritega välja õppematerjale üldhariduskooli õpetajatele ja ülikooli õppejõududele delikaatsetel teemadel kõnelemisest. Projektist saad lugeda lähemalt siit.
Keskusega on aasta jooksul liitunud kolm inimest: Eva Liias, kes kannab ka Tänapäeva Aasia ja Lähis-Ida õppekava programmijuhi kohuseid, Urmas Hõbepappel ja Tiit Tammaru.
Septembris korraldasime koos Riigikogu väliskomisjoni ja “Asia Update” konverentsiseerija partneritega seminari, kus arutati tuleviku jõujooni ühiskondlikul ja majanduslikul tasandil ning Eesti Aasia-suunalisest tegevusest praegu ja tulevikus.
Paide lossimägede asemel arutasime Delta majanduskonverentsil tärkavast Aasiast Liisi Karindi modereerimise all Marko Mihkelsoni, Eva Liiase, Ott Pärna ja Kai Kreos-Nemčokiga.
Koostöös Eesti Üliõpilaste Seltsiga, jõudsime sügissemestril korraldada kaks ühist kõnekoosolekut, millest üks keskendus Iraani lähiajaloole ja tuleviku väljavaadetele.
Oleme kohtunud nii Turu, Ghenti kui Groningeni Ülikooli esindajatega, et ühisosadest kasvatada mõjusaid koostöid. Kuhu mõtted on arenenud, saab tutvustada, kui aeg sealmaal. Ka oli rõõm kohtuda Jaapani suursaadiku hr Hajime Kitaoka ja saatkonna teise sekretäri Toshifumi Itoga.
Mis on küpsemas järgmiseks aastaks?
Oleme toetanud Eesti ja Jaapani suhteid käsitleva raamatu loomist ja jätkuvalt käib töö Asia Update konverentsi korraldamiseks sügisel 2021 ning lõpetame Ida-suunalise teadustöö kaardistust Tartu Ülikooli sees.
Arendame mitut plaani suve- ja doktorikoolide osas koos välispartneritega. Kui on võimalik kohtuda sügisel, aitame korraldada paneeli Tartus toimuval teaduskonverentsil “SSEL Cluster Conference on Social Responsibility in Challenging Times”. Üliõpilastele saame pakkuda uut õppeainet MENA riikide kohta, kuhu annavad oma osa Välisministeerumi töötajad.
Lugemist ja kuulamist
Pühad veedame puhates, et jaanuarist põhjalikult läbimõeldud tegevustega energiliselt alustada. Seniks soovitame (üle) lugeda ja kuulata artiklid-arutelud, mis sel aastal on ilmunud
Eva Liias välistudengitest - https://bit.ly/2WBBMzV
Urmas Hõbepappel Hiina impeeriumi ehitamisest - https://bit.ly/34xXo4u
Elo Süld Iraanist - https://bit.ly/3mHHmew
Urmas Hõbepappel koos Erik Puura ja Jan Lucas Videvikuga Tartu Ülikooli idasuunalisest koostööst - https://bit.ly/3nHXwpN