Autor:
Andres Tennus

Mart Tšernjuk Kuku raadios Taiwani presidendivalimistest

Taiwanis toimuvad 13.01 presidendivalimised. Meie Taiwani koordinaator Mart Tšernjuk rääkis Kuku raadios, miks peaks kogu maailm sellel silma peal hoidma.  

Vestluses arutati nii Taiwani valimissüsteemi kui Hiina ja Taiwani pingeliste suhete üle. Tšernjuki sõnul on olnud juhtumeid, kus Hiina on valimistesse sekkunud. Keskuse koordinaatori selgitusel peab Hiina Rahvavabariik Taiwanit oma “kadunud” provintsiks, mille peab emamaaga ühendama. Samal ajal on see vale – Taiwan pole kunagi olnud Hiina Rahvavabariigi osa. “Reaalne põhjus on see, et Taiwan asub geopoliitilises võtmekohas - Hiina väljapääs Vaiksele Ookeanile!” kõneles Tšernjuk.  

Vestlusest selgus, et Taiwani president otsustatakse enamushääletusega ning 13. jaanuaril otsustatakse kolme kandidaadi vahel. keskustelude fookus on olnud julgeolekul, aga ka kandidaatide korruptsioonijuhtumitel ning majandusega seotud küsimustel. Rahva arvamuse teadasaamiseks tehakse palju lävepakuküsitlusi. Tulemused näitavad, et neid inimesi, kes toetavad Hiinaga ühinemist, on väga vähe. Enamus inimesi leiab, et võiks püsida praegune status quo – ei kuulutata iseseisvust, aga ei minda ka liitumise teed. Olemasolevate andmete järgi on just inimeste identiteet seotud Taiwani, mitte Hiinaga. 

Kuula vestlust järgi siit: Kuku pärastlõuna: Mart Tšernjuk - Taiwani presidendivalimistest | Kuku (pleier.ee) 

Helen Haas

Kas Lähis-Idas on ruumi demokraatiale?

Aasiateemalise teadlikkuse tõstmise minut

Teadlikkuse tõstmise minut

Elo Süld

Elo Süld räägib rahvusvahelise ajaloo seminaril islamismi poliitilisest jõust Lähis-Idas