Näituseraamatu „Käsikirjade ristteel“ esitlus ja miniloeng „Käsikirjade mikromaailm“ 20.01 kell 14.00

Tartu Ülikooli raamatukogu näitusesaalis esitletakse 20. jaanuaril kell 14.00 näituseraamatut „Käsikirjade ristteel“. Selle saateks peab miniloengu TÜ Raamatukogu säilitus- ja konserveerimisosakonna juhataja Kristina Virro, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Tartu Ülikooli raamatukogus avati 2019. a novembris näitus „Käsikirjade risteel“. Näitusel esitletud Tartu Ülikooli käsikirjapärandi ja selle uurimise ajalugu ning mitmekesisus on nüüd talletatud ka samainimelisse raamatusse. Tartu Ülikooli Kirjastuses ilmunud „Käsikirjade ristteel“ näitlikustab vastava uurimiskontseptsiooni sisu ja vajalikkust.

Eesti ja Tartu ajaloolist identiteeti on kujundanud tõik, et siin puutuvad kokku läänepoolne saksa ja rootsi ning idapoolne vene kultuur. Ent meie juurest ulatub üks kultuuritelg ka lõunasse, edelasse ja kagusse, Lähis-Itta, Ida-Vahemere ruumi, Egiptusesse ja Etioopiasse, Kesk-Aasiasse ja kaugemalegi. Eesti asub suure ja mitmekesise Ida-Euroopa äärealal, kustkaudu on Läänemere idakalda suunas tuhandeid aastaid liikunud keele- ja kultuurikontaktid, millest annavad tunnistust Tartu Ülikooli  raamatukokku jõudnud käsikirjad ja nende uurimislugu.

„Käsikirjade risttee“ kontseptsioon tähendab koostööd pikaajalise eesmärgi nimel teha Tartu Ülikool muu hulgas tuntuks käsikirjade alase uurimiskeskusena. Uut põlvkonda filolooge, kultuuri- ja religiooniuurijaid, folkloriste ja digihumanitaare ootavad nii Tartus asuvad käsikirjad kui ka rikkalikud kogud lähiriikides ja Ida-Euroopas.

Esitluse ja loengu järel pakutakse ka kohvi ja suupisteid.

Ühist ettevõtmist koordineerivad Aasia keskus ja usuteaduskond ning sellele on starditoetuse andnud humanitaarteaduste ja kunstide valdkond rahvusteaduste baasfinantseerimise vahenditest.

Lähem info: Anu Põldsam anu.poldsam@ut.ee 56910781