RSRi konverentsi raames toimub arutelu Hiina teemal (05.10)

1963. aasta 7. oktoobril asutatud Tartu Ülikooli Rahvusvaheliste Suhete Ring (RSR) tähistab oma aastapäeva suurejoonelise konverentsiga "Kellele kuulub tulevik?"

Konverentsi raames toimub arutelu "Kas Hiina ajastu on alanud?" 
Osalejad: Urmas Pappel (moderaator, TÜ Aasia poliitika nooremteadur), Leslie Leino (hiina keele tõlk ja konsultant), Liisi Karindi (sinoloog, EAS, Aasia Uuringte Koda Eestis), Raul Toomla (TÜ rahvusvaheliste suhete lektor).

Koht: Tartu Elektriteater. Konverents on tasuta.

Konverentsi ajakava

10.15 Avasõnad: Urmas Klaas (Tartu linnapea), Anna Linda Tomp (riigiteaduste 3. aasta tudeng, RSRi president)

Arutelu "Kas Hiina ajastu on alanud?" 
Osalejad: Urmas Pappel (moderaator, TÜ Aasia poliitika nooremteadur), Leslie Leino (hiina keele tõlk ja konsultant), Liisi Karindi (sinoloog, EAS, Aasia Uuringte Koda Eestis), Raul Toomla (TÜ rahvusvaheliste suhete lektor).

Hiina, Hiina, Hiina. Seni on selle riigiga seostunud vaid poeletid vallutanud made in China-tooted, kuid enam pole tegu pelgalt maailmatehasega. Riigi kasvavat mõjuvõimu peegeldavad investeeringud arenguriikidesse Aafrikas ja Kesk-Aasias, majandus- ja kliimaalane koostöö Euroopaga ning edukas pehme jõu kasutamine Konfutsiuse instituutide kaudu
• Kas Hiinast on saamas uus maailma liider?
• Millist rolli mängivad siinkohal Läänest erinevad väärtushinnangud ja riigi suhted Venemaaga?
• Millist mõju omab Hiina tõus Eestile?
• Mida tähendab USA positsiooni muutus Eesti julgeolekule?
• Milliseid uusi võimalusi Hiina mõjuvõimu tugevnemine Eestile avab ning kuidas peaksime uue olukorraga kohanema?

14.15 Arutelu "Neljas tööstusrevolutsioon - kõrvalosast peategelaseks". 
Osalejad: Mihkel Märtens (moderaator, füüsika 3. kursuse tudeng, RSRi liige), Kaupo Reede (majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu osakonna juht), Raul Kirsimäe (Swedbanki tööstusettevõtete osakonna juht), Allan Aksiim (Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse esimees).

Arutelu fookuses on neljas tööstusrevolutsioon Euroopa Liidus, mis muu hulgas hõlmab automatiseerimist, digitaliseerimist, suurandmeid ja tehisintellekti. Eriline rõhk on Eestil.
• Millises faasis on neljas tööstusrevolutsioon Euroopa Liidus ning kuidas vastata arengutele USAs, Hiinas ja kolmandates riikides?
• Mida on õppida erinevatest lähenemistest ja praktikatest Eestil?
• Millised on tulevikuperspektiivid Eestile? Millise kursi peaks võtma Eesti?
• Millised on arengumaade võimalused muutuvas maailmas, mis liigub kiirelt uue tööstusrevolutsiooni rütmis?
• Arutlusele tuleb ka tasakaalu leidmine avaliku- ja erasektori suunamise vahel revolutsiooni kulgemisel.

15.45 Kohvi- ja suupistelaud
16.15 Filmi „Meie uus president" ("Our New President", režissöör Maxim Pozdorovkin, USA/Venemaa, 2018) linastus. 

„Meie uus president“ on libauudistest kubisev satiir selle kohta, kuidas Vene meedia kajastab USA poliitikat. Film kaardistab Trumpi presidendiks valimist Putini propagandamasina toodetud materjalide kaudu, mis kätkevad nii Kremli kontrollitud ametlikku meediat kui ka selle värvikaid tõlgendusi tavaliste venelaste silme läbi. Venemaa televisiooni vaadatuima uudistesaate juhi Dmitri Kisseljovi juhtimisel teeb meediaimpeerium kõik selleks, et saboteerida Hillary Clintonit ja ülistada Donald Trumpi. Alates Trumpi esimesest valitsusaastast koondab film endasse kolme kanali – Russia-1, Russia Today ja endise sõltumatu kanali NTV toodetud libauudiseid. See uudistest kõnelev film, milles pole ühtki tõest väidet, kujutab endast portreed tänapäeva propagandast ja selle ülemaailmsest levikust.

18.00 Konverentsi lõpp

Rahvusvaheliste Suhete Ringi tegemiste kohta vaata lisa http://rsr.ut.ee/ või liitu Facebooki grupiga "Rahvusvaheliste Suhete Ring". Konverentsi üritus Facebookis.

Rahvusvaheliste Suhete Ringi 55. aastapäeva konverentsi toetavad Johan Skytte poliitikauringute instituut, Eesti Noorteühenduste Liit, Hasartmängumaksu Nõukogu, Tartu linn ja RSRi vilistlased.