Tartu Ülikoolis tegutseb Jaapani klubi

Tartu ülikoolis tegutseb järjest aktiivsemalt Jaapani klubi.

Tartu Ülikooli tolleaegses keelekeskuses algasid jaapani keele kursused 1997. aastal. Samal õppeaastal algasid ka tunnivälised kogunemised jaapani huvilistega. Kogunemiste teemad olid mitmekesised: mõne filmi vaatamine, külalistega vestlemine, kalligraafia õpituba jne.

Tükk aega ei olnud kogunemistel nime, aga ükskord sattusid aktiivsed jaapani huvilised ühte õpirühma ja nad algatasid meililisti, mille nimeks sai nihongoklubi e. jaapani keele klubi. Päris alguses oli mõte, et peaks ilusa nime välja mõtlema, aga see ei saanud kuidagi teoks ja hilisematele liitujatele oli esialgne nimi juba loomulik, nii on esialgne nimi jäänud seni püsima. Klubi nimi ei sea erilist raamistikku ega reegleid, üritused on alati vabas vormis ja huvilistele avatud, jaapani keele oskus ega teadmised Jaapani kohta pole vajalikud.

Kogunemiste eesmärk oli, et keelehuvilistel oleks pisutki võimalust jaapani kultuuriga tutvuda. Tänapäeva tudengid ei kujuta ilmselt ettegi, et 20. sajandi lõpus ei olnud veel filme ega muusikat nii vabalt internetist saada. Päris alguses vaatasime filme VHS kassettidelt, mida oli üks jaapani heategija ostnud videolaenutustelt ja saatnud Tartusse. Vahel tegi mõni tudeng esitlust oma erialal Jaapaniga seotud teemadel. Kui mõni üliõpilane tuli Jaapanist tagasi, koguneti tema muljeid kuulama.

Aeg-ajalt on üht teist ka oma kätega tehtud, küll kalligraafiat, küll origamit, palli tikkimist ja isegi karate trenni. Toimunud on mõned haiku õhtud, kus eelnevalt huviliste tehtud haikusid kohapeal arutati ja valiti välja parimad.  Mõnikord mängime jaapani teemalisi lauamänge. Viimasel ajal on kombeks kutsuda koosviibimisele Tartusse õppima tulnud jaapani tudengeid, kellega vesteldakse inglise keeles ja need kohtumised on väga populaarsed.

Kohtumised toimuvad üldjuhul reedel kell 16, Lossi 3-427, eelnev registreerimine pole vajalik. Konkreetne info jookseb nii meililistis kui ka Facebooki kinnises rühmas. Kõik huvilised on alati oodatud!

PS: Täna, 24. novembril, korraldab Jaapani klubi filmiõhtut:  "Thermae Romae" ehk 『テルマエ・ロマエ』, mille tegevus toimub nii vanas Rooma riigis kui tänapäeva Jaapanis. Filmi peategelaseks on Vana-Rooma arhitekt Lucius, kes kaotab oma töö, kuna ei suuda muutuvate aegadega sammu pidada. Sõber viib ta termidesse lõõgastuma, aga Lucius reisib sealt kogemata tänapäeva Jaapani vannimajja. Kell 18.00 Lossi 3-307! Üritus Facebookis.