Hiina ja teised Aasia riigid on asunud sel sajandil maailmamajanduses üha tähtsamale kohale. Ka Tartu Ülikool on sõlminud Hiina ettevõttega Huawei Technologies ühiste kavatsuste leppe, mis on aga avalikkuses palju küsimusi tekitanud.
Novembris möödub aasta leppe sõlmimisest. TÜ arendusprorektori Erik Puura sõnul ei kohusta see lepe õiguslikult millekski, vaid on justkui viisakusest antud käepigistus, mille järel võib tulevikus leida ühiseid koostöökohti. Ainus konkreetne samm, mis leppe sõlmimisega kaasnes, oli TÜ üliõpilaste saatmine vahetusprogrammi „Seeds for Future“ raames Hiinasse, kus neile tutvustatakse riigi kultuuri ja nad saavad omandada kogemusi Huawei ettevõttes. Koroonaviiruse pandeemia tõttu aga kevadist programmi ellu ei viidud.
Leppe sõlmides tõstatus meedias küsimus, kas selline käik on õigustatud ja julgeolekupoliitiliselt turvaline. Puura selgitas, et kõiki võimalikke ohte tuleb kaaluda ja hinnata, kuid mitte liiga ärevalt kajastada. Seda, kuidas ja millal koostöö Huaweiga jätkub, ei osanud Puura öelda, sest initsiatiiv pole praegu TÜ poolel. „Kui tehakse järgmised pakkumised, hindab ülikool neid kõigepealt,“ sõnas ta.
Kuula samal teemal arutelu Universitas Tartuensise taskuhäälingust ja loe artiklit edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis.