TÜ muuseumis saab tutvuda traditsiooniliste Hiina raamatutega

Lähivõte traditsioonilisest kalligraafilisest tekstist (Foto: TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledž)27. oktoobril kl 16.15 avatakse TÜ muuseumi valges saalis näitus "Tsivilisatsiooni jälg: Hiina raamatukultuur läbi aegade".

Hiina ajalooliste raamatute koopiad Taiwani Riikliku Keskraamatukogu ja TÜ orientalistikakeskuse kogudest võimaldavad väikese sissevaate Hiina traditsioonilise raamatukunsti ja kirjainimeste maailma. Välja on pandud valik ajaloolisi raamatuid peamiselt Songi (968–1279), Yuani (1279–1368), Mingi (1368–1644) ja Qingi (1644–1911) dünastiate aegadest. Nende hulgas on nii teaduslikke tekste ja käsiraamatuid kui ka tuntud kirjameeste esseid ja luuletusi. Paljud teosed on rikkalikult illustreeritud.

Orientalistika dotsendi Märt Läänemetsa sõnul on hiina keelt Tartu Ülikoolis õpetatud üle poole sajandi, kuid nüüd on see jõudnud uuele tasemele: maailma keelte ja kultuuride kolledžis saab seda õppida Ida-Aasia keelte ja kultuuride valikmooduli raames, kus keeleõpe on lõimitud kultuurikursustega. "Näitus võiks olla kõigile hiina keele ja kultuuri õppijatele ja huvilistele tõhusaks lisaks saamaks ettekujutust klassikalise kirja- ja raamatukultuuri sisust ning kõrgest tasemest traditsioonilises Hiinas. Samuti võiks näitus pakkuda ka avastusi raamatukunsti huvilistele laiemalt," räägib Läänemets.

Samuti on muuseumi trepigaleriis võimalik tutvuda fotonäitusega "Taiwan eestlaste silmade läbi". Näitus annab 24 pildi kaudu edasi seitsme Taiwanil lühemat või pikemat aega elanud eestlase muljeid sellest kaugest ja kaunist maast.

Näituse avamine toimub Taiwani kultuurikuu raames ja saab teoks koostöös Taipei esindusega Läti Vabariigis.

27. oktoobri kava:

16:00 kogunemine
16:15 avasõnad ja Tartu Ülikooli rektori Volli Kalmu tervitus
16:30 tervituskõne Taipei esinduse Läti Vabariigis juhatajalt suursaadik Wu Rong-chuanilt
16:50 näitusest ja hiina keelest Tartu Ülikoolis räägib orientalistika dotsent Märt Läänemets
17:00 vastuvõtt traditsioonilise teetseremooniaga Taiwani teemajalt Teawan

Taiwani kultuurikuu raames toimub sama päeva õhtul kl 18.15 ka orientalistika dotsendi Märt Läänemetsa loeng "Taiwan – Ida-Aasia draakon: majandusime ja välissuhted" ning laupäeval, 29. oktoobril kl 13 leiab aset töötuba, kus tutvustatakse hiina kesksügise festivali ja degusteeritakse kuulsaid kuukooke. Töötuba juhendab Taiwanist pärit neiu Yeh Hsiu-Yin.

Üritused on tasuta ning oodatud on kõik huvilised!

Lisainfo:
Kätlin Lehiste (737 5358, keeled [ät] ut.ee)
juhiabi
TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledž

Märt Läänemets (mart.laanemets [ät] ut.ee)
orientalistika dotsent
TÜ orientalistikakeskus

Vaata ka Taiwani kultuurikuu programmi siin: www.maailmakeeled.ut.ee/et/aasia/taiwani-kultuurikuu