Autor:
Andres Tennus

Süld Iraani valimistest: "Vaikus olulistel teemadel on eriti märgatav"

Täna, 1. märtsil toimuvad Iraani Islamivabariigis valimised. Keskuse juhataja ja islamistika lektor Elo Süld kommenteeris ajalehes Postimees, miks valima ei taheta minna, millised on kohalike inimeste argielu keerukused ning kuidas võivad tulemusi mõjutada riigi suur tugi terroriorganisatsioonidele. 

Iraanis toimuvad valimised esimest korda pärast 2022. aasta sügisel alanud üleriigilisi meeleavaldusi, mis said alguse Jina Mahsa Amini tapmisest. Ehkki valija ees on pikk kandidaatide nimekiri, toob Postimees välja, et ilmselt on Teheran enne tulemuste selgumist otsustanud ära, kes hakkab järgnevatel aastatel riiki juhtima. Seepärast kutsuvad režiimivastased valimisi boikoteerima. Elo Süld tõi välja, et ilmselt kardab riik madalat valimisaktiivsust, mis võiks praegu - ja ilmselt ka edaspidi - võimulolija legitiimsust vähendada. Seepärast on loodud meetmeid, millega on võimalik valida mitmel korral, ennast identifitseerida ka muu dokumendi kui riiklike ID-kaartide alusel. 

Inimõiguste rikkumiste kõrval on rahva rahulolematust kasvatanud elukvaliteedi pidev langus. Teadur tõdeb, et ehkki nähakse vajadust reformide järgi, pelgavad võimulolijad rahutuste tekkimist. 50-protsendiline inflatsioonimäär, veepuudus, kõrge tööpuudus ja laste tööjõuna kasutamine, suurenevad tervishoiukulud, kvalifitseeritud töötajate väljaränne, kuritegevuse kasv on mõned faktorid, mis mõjutavad kodanike igapäevaelu. Samal ajal on teada, et Iraan toetab rahaliselt terroriorganisatsioone Hezbollah, Hamas ja Houti liikumist. Režiimi vaikus rahva toimetulekuga seotud teemadel on Sülla sõnul neil valimistel eriti märgatav.

Loe Postimehe artiklit siit.


Lugu kuulub Aasia keskuse teadlikkuse tõstmise minuti sarja.

Helen Haas

Kas Lähis-Idas on ruumi demokraatiale?

Aasiateemalise teadlikkuse tõstmise minut

Teadlikkuse tõstmise minut

Elo Süld

Elo Süld räägib rahvusvahelise ajaloo seminaril islamismi poliitilisest jõust Lähis-Idas