Raport: Venemaa ja Hiina mõju Kesk-Aasias

Almaty City in Kasahstan
Autor:
Nursultan's Photos / Pexels

Tartu Ülikooli Aasia keskuse ja orientalistikakeskuse raport annab ülevaate Kesk-Aasias toimuvatest arengutest ning piirkonnaga seotud võimalikest ohtudest nagu näiteks terrorism, äärmusliku islamismi tõus, autoritaarsete tendentside süvenemine, inimõiguste rikkumine, kliimamuutuse ja demokraatlike institutsioonide ning väärtustega seotud probleemid. Piirkonda ohustab nii Venemaa Föderatsiooni infomõjutustegevus ja Hiina Rahvavabariigi mõjuvõimu tõus kui Iraani Islamivabariigi hübriidtegevus.

Raporti täistekst

Kesk-Aasia riike iseloomustab äärmiselt nõrk ühiskondlik sidusus, mille põhjused on suuresti seotud Nõukogude Liidu aegsete ühiskondlike ümberkorralduste ja probleemidega, kuid ka praeguste poliitiliste, sotsiaalsete ja kultuuriliste erinevustega eri ühiskonnagruppide, rahvuslike ja usuliste vähemusgruppide vahel. Üleskutse piirkondliku koostöö arendamiseks pärineb peamiselt Kasahstani kui piirkonna arenenuma riigi võimudelt. Näiteks 2007. aastal kutsus Kasahstan Kesk-Aasia riike üles taastama Kesk-Aasia (majandusliku) koostööorganisatsiooni (CA(E)U).

Euroopa Liidu ja Eesti huvid Kesk-Aasia regioonis
Kesk-Aasia riigid on üha enam huvitatud suhete tugevdamisest lääneriikidega, et mitmekesistada oma poliitilisi ja majanduslikke sidemeid ning vähendada sõltuvust Venemaast ja Hiinast. Euroopa Liidul on võimalus panustada regiooni taastuvenergiale ülemineku toetamise, korruptsioonivastase võitluse ning läbipaistva valitsemise edendamise kaudu. Eesti kogemus edukast üleminekust nõukogude süsteemist demokraatlikuks ja innovaatiliseks ühiskonnaks võiks olla Kesk-Aasia riikidele eeskujuks.

Muutuv geopoliitiline olukord ja investeerimisvõimalused
Kesk-Aasia geopoliitiline olukord pakub lääneriikidele võimalust investeerida regiooni energiataristusse ja toetada üleminekut rohelisele energiale. Samas on Venemaa ja Hiina kiiremad ning esmapilgul kindlasti ka lihtsamad partnerid, kuna keskenduvad eelkõige kivisöe kaevandamisele ja infrastruktuuriprojektidele. Kuigi USA ja EL teevad samuti koostööd erinevate energiaprogrammide raames, suunatakse enamik lääne investeeringutest tulevikueesmärkidele, mitte regiooni hetkeprobleemide lahendamisele.

Hariduse ja lääne väärtuste roll Kesk-Aasia arengus
Lääneriikidel on võimalus edendada inimõigusi ja demokraatiat Kesk-Aasias peamiselt hariduse kaudu. Hariduskoostöö ja tugev tsiviilühiskond aitaks regioonil lääne väärtusi lihtsamini omaks võtta. Praegu on haridussektoris kõige aktiivsemad Hiina ja Venemaa, näiteks Konfutsiuse Instituutide ja venekeelsete koolide kaudu. Hariduse kaudu liigutakse teadlikult oma geopoliitiliste eesmärkide realiseerimise suunas, näiteks Venemaa kasutab vene koole oma mõju laiendamiseks Kesk-Aasias ning sama teed on liikumas ka Hiina.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!