Atte Kaleva loengud džihaadist (02.05 ja 04.05)

Külalislektor Atte Kaleva peab sellel nädalal kaks loengut:

Kolmapäeval, 2.mail orientalistika seminaris:

Contemporary Jihadi ideology – past, present and possible future (“Tänapäeva džihaadi ideoloogia – minevik, olevik ja võimalik tulevik”).

Aeg: 18.15
Koht: 
Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 307

Loengus käsitletakse džihaadi ideoloogia ajalugu ja evolutsiooni mõne kõige märkimisväärsema Salafi ja Jihadi ideoloogi ideede kontekstis. Analüüsitakse ajaloosündmusi, mis viisid al-Quaida ja hiljem ISIS-e esilekerkimiseni ning džihaadi ühiskondlikule tunnustamisele kaasaaitavaid mõjutegureid Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika islami kogukondades. Samuti selgitatakse üksikasjalikult ülemaailmse džihaadi liikumise valitsevaid olusid praegusel ajal ja arutletakse võimalike tulevikustsenaariumide üle. Lektor võtab erilise tähelepanu alla džihaadi radikaliseerumise suundumused tema kodumaal Soomes ning jagab enda vaateid Soome tuntud džihaadi aktivistide näidete kohta. Loengu eesmärk on anda kuulajatele ettekujutus, kuidas džihadistid mõtlevad ja millel põhineb nende motivatsioon. Uuritakse džihaadi terroriaktide taga olevat loogikat, mis saab ilmsiks, kui me näeme läbi motivatsioonifaktorid ja tõeksidamised. Loeng annab parema arusaamise paljude maade praegusest olukorrast, kus rahvastiku enamus on islamiusulised, ja erinevatest konfliktidest, mis käesoleval ajal regioonis möllavad.

Atte Kaleva on endine Soome armee kapten, kes muuhulgas kuulus aastatel 2015-2017 ÜRO vaatlusmissiooni UNMOGIP (United Nations Military Observer Group in India and Pakistan). Ta on Soome tuntumaid islami ja džihaadi uurijaid, sõjateaduste magister ja doktorant ning julgeolekualase konsultatsiooni- ja väljaõppefirma Kalifa Ltd asutaja ja partner. Kaleva tegutseb ka poliitikas ja on praegu Rahvusliku Koonderakonna esindajana Helsingi linnavolikogu liige. Selle aasta kevadel ilmus temalt soome keeles laialdast huvi äratanud raamat “Jihad ja terrori” (vt tutvustust: https://otava.fi/kirjat/9789511324430/).

Vt ka soomekeelset intervjuud Atte Kalevaga Helsinkin Sanomat’es https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005605410.html ja eestikeelset intervjuud Eesti Ekspressis http://ekspress.delfi.ee/kuum/poliitik-ja-endine-islamiterroristide-pantvang-soovitab-arge-tehke-samu-vigu-nagu-meie-soomes?id=81856979

Info ja kontakt: Märt Läänemets mart.laanemets@ut.ee, tel 5518847

Reedel, 4. mail:

Jihad and terror in the Northern Europe: what can Estonia learn from the mistakes of others (“Džihaad ja terror Põhja-Euroopas: mida saaks Eesti õppida teiste vigadest”)

Aeg: 14.15
Koht: Jakobi 2 ringauditoorium

Loengule järgneb paneeldiskussioon. Postimees teeb loengust ja diskussioonist otseülekande. Vt ka FB üritust

Info ja kontakt: Peeter Espak peeter.espak@ut.ee