Alates 1. aprillist kannab Helen Haas Tartu Ülikooli Aasia Keskuses Lähis-Ida koordinaatori ülesandeid. Uurisime lähemalt, millega ta tegelema hakkab ja millega tegeleb Helen oma teadustöös.
Minu soov on Lähis-Idaga seonduvaid teemasid rohkem esile tõsta ja populariseerida nii ülikoolis kui ka laiemalt ühiskonnas. Esimese ülesandena korraldan Islami-teemalist konverentsi. Mõtteid on igal juhul palju!
Olen lõpetanud Tallinna ülikoolis Idamaade filoloogia eriala spetsialiseerudes türgi keelele, misjärel elasin ja töötasin mitmeid aastaid Türgis, Iisraelis ja Egiptuses turismivaldkonnas. Tallinna Ülikooli päevil oli mul eesõigus Haljand Udami ja Andres Ehini juhendamisel Lähis-Ida mõtte- ja kultuurimaailma uksest sisenedes asuda põnevale avastusretkele. Nii hariduslik taust kui ka töökogemus on mind järjest enam Lähis-Idaga seonduvate teemadega lähendanud.
Oma teadustöös tegelen laiemalt islami mitmekesisuse uurimisega, kitsamalt keskendun aga seoses oma doktoriväitekirjaga Türgi aleviitidele - nende kogukonnaelule ja religioossetele praktikatele. Tulevikus tahaksin uurimisala laiendada islami vähemusgruppide ja idakristlike kogukondade omavaheliste suhete vastasmõju uurimise suunas.
Soovitaks võimalusel Lähis-Itta ise kohale minna, ehk siis minna ja kogeda sealseid paiku, inimestevahelisi suhteid ja maitseid vahetult nö omal nahal. Väga raske on edasi anda kogemust, mille inimene võib kaasa saada. Näiteks Jeruusalemma vanalinnast, kus kohtuvad kolme abrahamliku religiooni - judaismi, kristluse ja islami - jõujooned koos oma pühapaikade ja palveränduritega. Arvamus, et religioon on oma tähtsuse kaotanud, ei pea selles maailma piirkonnas kindlasti paika. Enne minekut soovitan lugeda näiteks Selma Lagerlöfi "Jeruusalemma", mis on isikliku kogemuse põhjal kirjutatud ilukirjanduslik vaade Osmanite impeeriumi aegsesse Palestiinasse.