Keskuse 2019. aasta kokkuvõte

Kuigi ülikool hingab akadeemilise aasta järgi, siis on hea teada, mida 2019 jooksul oleme suutnud ellu viia. Tartu Ülikooli Aasia keskuse aasta on olnud tegus, arendav ja mitmekülgne.

Uued inimesed

Keskusega liitusid sel aastal arendusjuht Olga Bogdanova, kommunikatsioonispetsialist Heidi Maiberg ja Jaapani suunaliste projektide juht Eva Liias.

Sellel aastal jõudsid Tartu Ülikooli esimesed “Tänapäeva Aasia ja Lähis-Ida uuringud”. Majandusteaduskonna nimekirja kuuluv ingliskeelne magistriõppekava on usuteaduskonna, kultuuriteaduste instituudi, Skytte ja Tartu Ülikooli Aasia Keskuse mitme aasta koostöö vili, mille kokkukõla koordineerib Urmas Hõbepappel.

Suve- ja doktorikoolid

Suve- ja doktorikoolides oleme avanud nii Ida-Aasia, vananemise ning soo küsimusi, Vietnami ja Hiina ühelapsepoliitikat, Jaapani infoühiskonnaga seotut ning Vietnami perspektiive väärikusest ja ühiskonnast, tuues Tartusse ettekandjaid nii Vietnamist, Jaapanist, Hiinast kui mujalt.


Rahvusvahelise projektid

Koos Ettevõtluse Arendamise SIhtasutuse, Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Välisministeeriumi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning paljude teistega koostööpartneritega nägi ilmavalgust esimene Asia Update konverents, mis aitab luua sildu Aasia riikidega. Osalemise Hiina-teemalises paneelis Saksa saatkonnas Tallinnas ja töötoas Dushanbes.

Tuule sai tiibadesse TÜ Raamatukogus paiknevaid eriilmelisi käsikirju, nende teekond ja sisu uurimisprojekt “Käsikirjade ristteel”, milles löövad kaasa ka Tübingeni ja Cambridge’i teadlased.

Meediatöö

Teadlikkuse tõstmiseks Aasia riikidest ilmus koostöös Diplomaatiaga Aasiale keskenduv erinumber, Urmas Hõbepappel on meedias kommenteerinud mitmel korral Hiina päevapoliitilisi sündmusi ja Ene Selart ning Heidi Maiberg kirjutasid suvekoolist inspireerituna artikli kodokushist ehk üksindussurmast. Lisaks väisas ülikooli mitu külalisõppejõudu, kõneldes nii Hiinast kui Singapurist ja Taiwanist.


Visiidid

Uute projektide ja kontaktide loomiseks oleme käinud nii Vietnamis kui ka Shanghais ja võtnud vastu külalisi Vietnamist, Taiwanist, Jaapanist ja Hiinast.

Mida toob uus kalendriaasta?

Palju huvitavat tööd. Tegutseme mitme projektiga, millest välja saame hüüda kolm: 
Asia Update konverents, mis toimub sel korral Tallinnas 10.-11.09.2020.
Jaapani-teemaline suvekool “Open and Closed Society: Example of Japan” 10.-16.08.2020
Jätkame tööd Jaapani ja Eesti suhete raamatu kallal.

Aitäh koostööpartneritele, panustajale, loengutes, suve- ja doktorikoolides osalejatele ning kaasaelajatele! On olnud väga tegus ja õpetlik aasta. Rahulikke pühi ja edukat uue aasta saabumist!