Autor:
Andres Tennus

Taiwani koordinaatorina alustas tööd Mart Tšernjuk

Jaanuari algusest alustas Keskuses tööd Mart Tšernjuk Taiwani koordinaatorina. Millised on ta täpsed eesmärgid ja mis seob teda Taiwaniga saab lugeda tema vastustest.

  • Mida hakkad tegema Aasia keskuses? 

Aasia keskuses hakkan tegelema Taiwani ülikoolide ja teadlastega partnerlussuhete loomisega. Minu eesmärk on tekitada Tartu Ülikooli ja Taiwani erinevate teadusasutuste vahel sisukad ja püsivad kontaktid.  

  • Mis on su taust ja kuidas jõudsid Taiwaniga seotud teemadeni? 

Taiwani, hiina keele ja kultuuri ning orientalistika vastu laiemalt tekkis esmane huvi juba bakalaureuseõpingute ajal kui oli võimalus osaleda auväärsete Linnart Mälli, Märt Läänemetsa ja Teet Toome loetud kursusel „Ida tsivilisatsioonide põhijooned“. See oli aeg, mil ilmusid ka mitmed Mälli varasemate tõlgete uustrükid ja nendega seoses toimusid mitmed põnevad raamatuesitlused ja üritused, mis kõik jätsid noorele üliõpilasele kustumatu jälje. Kui 2009-ndal aastal astusin magistrantuuri, siis jõudsin õnnelike asjaolude kokkusattumisel Märt Läänemetsa hiina keele kursustele. Seda võib pidada minu akadeemilise orientalistika teekonna alguspunktiks. Läänemets andis mulle uurimisteema, millega tegelen tänapäevani. Magistriõpingute ajal õppisin ühe aasta Hongkongis ja pärast lõpetamist täiendasin end hiina keelestipendiumiga Taiwanis. Taiwanist naastes olen püüdnud oma kogemust jagada ka siinsetele üliõpilastele, õpetades erinevaid Hiina ja Taiwani keele ja kultuuriga seotud kursusi. 

  • Millega tegeled oma teadustöös? 

Oma teadustöös tegelen klassikaliste Vana-Hiina tekstidega. Need on n-ö alustekstid, millele rajaneb kogu hilisem aastatuhandete pikkune Hiina kultuur. Konkreetselt on minu uurimisobjektiks olnud pikalt üks (filosoofilise) taoismi alustekst nimega „Zhuang-Zi“ 莊子. Tegelen selle teksti tõlkimise ja tõlgendamisega ning loodetavasti on lähitulevikus võimalik kõigil seda lugeda ka eesti keeles.  

  • Kultuurisoovitus Taiwani usundite, kommete kohta. 

Taiwani rikkalikust kultuurist ehk kõige kättesaadavam osa meile on Taiwani filmikunst. Soovitan soojalt tutvuda selliste filmitegijate loominguga nagu Hou Hsiao-hsien 侯孝賢, Edward Yang 楊德昌 ja Tsai Ming-liang 蔡明亮. Läbi nende filmide on võimalik tunnetada selle imelise saareriigi ilu ja valu kõigis tema värvides. Muide, ka Hollywoodis läbilöönud ja kõrgelt auhinnatud Ang Lee (hiina keeles Lǐ Ān 李安) on Taiwani päritolu. 

 

Evelyn Pihla

Keskuses asub juhiabina tööle Evelyn Pihla

Helen Haas

Teadlikkuse tõstmise minut - kas kõik moslemid on araablased?

Raba

Juulis keskus puhkab