13.–14. septembril 2017 toimub Tartu Ülikoolis rahvusvaheline sümpoosion:
Islami ajalugu Euroopas ulatub 8. sajandisse. Tänane olukord Euroopas on aga muutunud. Araabia kevade revolutsioonilised sündmused, kodusõjad, Islamiriik aga ka PõhjaAafrika majanduslikud, sotsiaalsed ja demograafilised kriisid on kulmineerunud Euroopa jaoks suurte põgenike lainega. Euroopa on olukorras, kus lisaks põgenike abistamisele tegeletakse uute õiguslike ja sotsiaalsete probleemidega. Sekulaarne Euroopa kõneleb religioossetest probleemidest, spetsiifilisemalt islami religiooni „väljakutsetest“ sekulaarses ja avatud ühiskonnas. Moslemite kui religioosse vähemuse kaitse toob paljudes esile hirmu Euroopa sekulaarsuse kõikumise ees.
“Sümpoosionil arutletakse meie sekulaarse ühiskonna ja islami kultuuri ja religiooni erinevuste ja väljakutsete üle ning küsitakse, kuidas me saame üksteise erinevusi arvestades koos elada,” selgitab TÜ Aasia keskuse juhataja Elo Süld.
Rahvusvaheline sümpoosion “Islam in Europe: Challenges of Diversity and Ways to Coexistence” toimub koostöös Tartu Ülikooli Aasia keskusega, Tartu Ülikooli usuteaduskonnaga, Tartu Ülikooli õigusteaduskonnaga, Tartu Ülikooli Kultuuride ja kunstide doktorikooliga (ASTRA programm) ning üritust toetab ka Sihtasutus Anna Lindh.
Sümpoosionil osalevad õigusteadlased ja religiooniteadlased nii Euroopast kui islamimaadest:
Prof. Dr. Stefan Schreiner (Tübingeni ülikool, Saksamaa)
Prof. Dr. Mustafa ef. Cerić (imaam, Sarajevo, Bosnia ja Hertsegoviina)
Prof. Dr. Egdūnas Račius (Vytautas Magnuse ülikool, Kaunas, Leedu)
Prof. Dr. Mathias Rohe (Erlangeni ülikool, Saksamaa)
Prof. Amal Idrissi (Moulay Ismaeli ülikool, Maroko)
Dr. Enes Bayraklı (Türgi-Saksa ülikool, Istanbul, Türgi)
Dr. Leni Franken (Antwerpeni ülikool, Belgia)
Dr. Merilin Kiviorg (Õigusteaduskond, Tartu Ülikool)
Dr. Ringo Ringvee (Siseministeerium, Eesti)
Toimumiskoht: Tartu ülikooli peahoone, Ülikooli 18
Osalemine sümpoosionil on tasuta. Doktorantidel ja magistrantidel, kes soovivad osaleda ka seminarides ja saada 2EAP palume end registreerida 7. septembriks aadressil elo.suld [ät] ut.ee. Osaleda võib nii terves programmis, kui ka kuulata üksikuid huvipakkuvaid ettekandeid. Konverents toimub inglise keeles.
Rohkem infot ürituse kodulehelt.