Urmas Hõbepappel: Peking loodab draakonite abil mõjujõudu suurendada

Hiina uus aasta on alanud. Tähistamise kõrval kutsub Aasia keskuse analüütik Urmas Hõbepappel üles mõtlema nii hiina kultuuri, aga ka "pehme" ning "täpse jõu" peale, millest ta rääkis "Aktuaalses kaameras" 12.02.

Mida täpsemalt peab ta silmas ‘pehme jõu’, ‘täpse jõu’ ja ‘mõjuvõimu suurendamise’ all, millest intervjuus rääkis?

“‘Pehme jõu’ mõiste kõrvale on kerkinud kontseptsioon ‘täpne jõud’ (sharp power). Hiina uusaastapidustustega seotud sündmused, mida me näeme täna Eesti linnade tänavail, on näited pehmest jõust, mis on suunatud avalikkusele. Hiina kultuuriga tutvumisel pole otseselt midagi halba. Kindlasti on positiivne, kui suureneb akadeemiline huvi hiina keele, Hiina ühiskonna, ajaloo ja poliitika vastu.

Küll aga peaksime olema valvsad, et meie kultuuriasutused, meedia ja haridussüsteem ei langeks Hiina mõjuvõimu alla. Poliitika ja majanduse sõltuvusse sattumine välisjõududest on mõistagi veelgi ohtlikum. Just seda püüab Hiina nn ‘täpset jõudu’ kasutades saavutada.

Eestis on seni kõik veel enam vähem korras. Aga näiteks mitmetes vaba maailma riikides on Konfutsiuse Instituudid süsteemselt püüdnud mõjutada ülikoolide õppetegevust. Seda ei tohi me lubada. Uus Meremaal on mitmeid parlamendisaadikuid süüdistatud sellest, et nad ei edenda mitte oma riigi, vaid Hiina huve. Aga ka Euroopas on poliitilisi liidreid, kelle Pekingi-meelsus on ilmne."

Eesti Rahvusringhäälingu lugu Hiina mõjujõu suurendamisest saab järgi vaadata ja lugeda siit - https://www.err.ee/1608107995/analuutik-hiina-uusaasta-uritusest-peking…